- z próbnikami tkanin firanowych, zasłonowych, roletowych (kilkaset próbników gdzie każdy zawiera do kilkudziesięciu tkanin)

- z przykładowymi próbkami rolet, karniszy, mechanizmów itp.

- z katalogami karniszy, mechanizmów, pasmanterii i innych elementów dekoracyjnych

- z katalogami rozwiązań aranżacyjnych

Rolety rzymskie - nowoczesne dekoracje okien

Informacje ogólne:
Rolety rzymskie (rzymianki) są to nowoczesne dekoracje okienne, które dają możliwość podciągania tkaniny do góry i zatrzymania na dowolnej wysokości. Najczęściej stosuje się mechanizm łańcuszkowy, który za pomocą sznureczków przeciągniętych z tyłu rolety umożliwia składanie materiału w fałdy poziome. Dolny oraz górny brzeg może być bogato zdobiony falbankami, chwostami, obszyciami, frędzlami itp.

Wygląd rzymianek zależy od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane oraz modelu. Mechanizm rolety mocujemy do ściany, sufitu lub bezpośrednio do okna za pomocą uchwytów bezinwazyjnych. Materiał do mechanizmu przyczepiony jest za pomocą wszytego miękkiego rzepu co umożliwia łatwy demontaż tkaniny bez konieczności demontażu mechanizmu.Rolety rzymskie oprócz dekoracyjnego zastosowania stanowią wygodną, ekonomiczną i praktyczną formę zasłaniającą. Często wykorzystywane są w pomieszczeniach, w których wskazane jest całkowite przysłonięcie okna. Odległość tkaniny od otworu okiennego jest niewielka i wynosi około 4 cm. Cecha ta pozwala zaoszczędzić na powierzchni pomieszczenia.

Zużycie tkaniny:
Aby określić potrzebną ilość materiału na daną roletę, do szerokości oraz wysokości gotowej rolety dodajemy 18 cm. Dodatkowo dla modeli rolet: FT, FT-2, FT Falista oraz FP musimy uwzględnić materiał na tunele w których ukryte są fiszbiny usztywniające. Na każdy tunel dodajemy 3,5 cm tkaniny. Odległość standardowa między tunelami wynosi 25 do 30 cm.

Łączenie materiału:
Jeżeli szerokość tkaniny jest mniejsza od szerokości rolety istnieje możliwość łączenia materiału zarówno w kierunku pionowym jak i w poziomym. Dla modeli FT, FT-2, FT Falista oraz FP łączenie poziome tkaniny ukryte jest w tunelu na fiszbiny usztywniające. W modelu TT łączenie pionowe ukryte jest pod naszywanymi z tyłu rolety taśmami transparentnymi.

Dekoracyjne doły:
Rodzaje standardowych dołów dekoracyjnych: falbana prosta, falbana w kształcie klamry, falbana trójkątna oraz falbana falista. Falbany wykonywane są z materiałów zasłonowych (jest to podwójnie złożona tkanina). Standardowo widoczna wysokość dekoracyjnego dołu wynosi 15 cm. Dodatek materiału na falbanę dolną wynosi 35 cm lub 80 cm jeżeli wykonana jest z innego materiału niż roleta.

Konserwacja tkaniny:
Roleta może być wykonana z dowolnego rodzaju tkaniny, dlatego też zasady czyszczenia wynikają wyłącznie ze wskazań producenta tkaniny. Większość materiałów można prać w temperaturze do 30 st. i prasować.Wykonujemy na zamówienie nowoczesne, metalowe karnisze gięte oraz szyny gięte. Oferujemy konsultacje dekoratorskie, indywidualnš obsługę w zakresie dekoracji okien na terenie miejscowoœci: Kraków, Katowice, Zakopane, Tarnów, Bielsko Biała i okolice.